Loading
  • 0850 840 9933

İngiltere’de NATO testlerini geçen DERMAN için ihracat görüşmeleri başladı

2019-11-04

İngiltere’de NATO testlerini geçen DERMAN için ihracat görüşmeleri başladı

2019-11-04

Koluman tarafından yerli imkânlarla geliştirilen 8×8 zırhlı araç taşıyıcısı Derman, Türkiye’deki tüm testleri başarıyla geçtikten sonra İngiltere’de NATO uyumluluk sertifikası sürecini de tamamlayıp Almanya’da Stuttgart’ta düzenlenen Zırhlı Lojistik Destek Aracı Fuarı’na katıldı. Sırbistan ve Cibuti‘nin askeri alım heyetleri Derman ile çok ilgili ve her iki ülke ile ihracat görüşmeleri başladı.

Koluman Otomotiv Endüstri’nin, Türk  Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla geliştirdiği Derman, NATO’ya uyumluluk sertifikalandırması çalışmaları doğrultusunda Türkiye’deki testlerini Tarsus’taki fabrikada tamamlamıştı. Türkiye’deki testlerin ardından 8×8 sınıfında olan Derman NATO uyumluluk sertifikası sürecine girdi. Derman, İngiltere’de girdiği testlerin ardından NATO sertifikasına sahip oldu ve NATO’ya üye ülkelere yönelik ihracat kapısı da açıldı.

Türkiye’de yapılan testleri başarı ile geçti

48 ton ağırlık yüklenen DERMAN, testlerde 35 ton ağırlığında “tam frenleme” yapan bir kamyonu 6 kilometre boyunca çekmişti. DERMAN, 40 derece sıcaklıkta maksimum tork gücüyle hem asfalt hem de toprak yolda tekrarlanırken iki testi de başarıyla geçmişti.

Koluman Otomotiv Endüstri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık’ın Türkiye’deki testlerden sonra yaptığı açıklama:

“TSK ile uzun yıllar çalışmış bir firmayız. TSK’nın lojistik destek aracı ihtiyaçlarını da biliyor ve takip ediyoruz. Savunma Sanayii Başkanlığı, 134 tank taşıyıcı, 65 konteyner taşıyıcı ve 277 kurtarıcı olmak üzere toplam 476 araç alımlık bir ihaleye çıkacak. Bu kapsamda cesaretlendik ve Derman’ı geliştirdik.  İhracat hedeflerimizi de belirledik. Derman’ın Türkiye’deki testleri tamamlandı, sıra İngiltere’de.  Derman’ın yerlilik oranı yüzde 70 olacak. Bu oran seri üretimle artacak.”


DERMAN İngiltere’de tam not aldı

 Koluman Otomotiv Endüstri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık’ın İNGİLTERE testleri öncesi açıklamasında:

“Üç yıl önce tamamen öz kaynaklarımızla Derman’ı geliştirmek için çalışmaya başladık. Türkiye’de yapabildiğimiz testleri burada yaptık. Şimdi aracımızı İngiltere’deki test merkezine gönderiyoruz. Aracımızı NATO standartlarında sertifikalandırdığımızda çok ciddi avantajlarımız olacak. Her mecrada masaya oturmamız daha kolay olacak. Ekim ayında da Derman’la Almanya’da fuara katılıyoruz. Burada bir hafta boyunca aracımız sergilenecek.” ifadelerinde bulunmuştu.

Türkiye’de yapılan testleri başarıyla geçen Derman, uluslararası bağımsız bir kuruluş olan MIRA tarafından yapılacak testlerden başarılı olup, NATO ülkelerine pazarlanabilmesi için gerekli olan sertifikasyonu almak üzere 2019 yılının başlarında İngiltere’ye gitti. 18 Şubat ve 12 Nisan tarihlerinde birçok değerlendirmeye tabi tutulan araç testleri başarı ile geçti. NATO ülkelerinden askeri uzmanların da bulunduğu gösteride, katılımcılar araçları deneme fırsatı buldu.

 DERMAN İçin İhracat Görüşmeleri Başladı

 İngiltere’de yapılan testleri de başarı ile geçip NATO sertifikasına sahip olan Derman ihracat yolunda çok büyük bir avantaj kazandı. Yönetim Kurulu Danışmanı Önder Ege’nin açıklamasına göre; Sırbistan ve Cibuti‘nin askeri alım heyetlerinin Derman ile çok ilgilendi ve her iki ülke ile ihracat görüşmeleri başladı. Belarus ise Derman benzeri bir aracın birlikte geliştirilmesi için teklifte bulundu.

Kaynak: https://www.defenceturk.net/ingilterede-nato-testlerini-gecen-derman-icin-ihracat-gorusmeleri-basladi