Loading
  • 0850 840 9933

Sık Sorulan Sorular

KOE’de beyaz yaka pozisyonlarına alım gerçekleştirirken ihtiyaç duyulan pozisyonlar için https://www.kariyer.net/firma-profil/koluman-otomotiv-endustri-7710-218461 ve https://koluman-otomotiv.com.tr/ilanlar üzerinden ilan açılarak başvurular kabul edilmektedir.
KOE’de mavi yaka pozisyonlarına alım gerçekleştirirken İŞKUR Müdürlüğü üzerinden ilan verilmektedir. İŞKUR mesajları ile ihtiyaç konusunda bilgi alan adayların direkt fabrikaya gelerek iş başvurusunda bulunmaları beklenmektedir. Ayrıca ihtiyaç duyulan pozisyonlar için https://www.kariyer.net/firma-profil/koluman-otomotiv-endustri-7710-218461 ve https://koluman-otomotiv.com.tr/ilanlar adresleri üzerinden ilan açılarak başvurular kabul edilmektedir.
KOE’de stajyer alımları https://koluman-otomotiv.com.tr/ilanlar alanlarında ilan açılarak başvurular kabul edilmektedir. İlanlarımız ayrıca Koluman Otomotiv Endüstri Aş. Linkedin hesabımızda da yayınlanmaktadır. Link: https://tr.linkedin.com/company/koluman-otomotiv-endustri-a-s
Mavi yaka alımlarında aranılan pozisyonlar için fabrikada yüz yüze ilgili bölüm tarafından teknik değerlendirme yapılmaktadır. Teknik değerlendirmesi olumlu sonuçlanan adaylar ilgili bölümün Müdür’ü ile yüz yüze görüşmektedir. Bölüm Müdürü’nün olumlu dönüşünden sonra aday İnsan Kaynakları ve Tesis Yönetim Müdürü ile yüz yüze görüşmektedir. İnsan Kaynakları ve Tesis Yönetim Müdürü’nün onayından sonra Genel Müdür’ün de onayı alınmaktadır. Bu adımdan sonra adaya teklifte bulunulmaktadır. Teklifimizi kabul eden aday ile İşe Alım Evrak Listesi paylaşılır. Evraklarını hazırlayan aday, işyeri hekiminin sağlık evraklarını kontrol ederek işe uygunluğunu değerlendirir, uygun bulunan aday için uygun işbaşı tarihi netleştirilir.

Beyaz yaka alımlarında aday havuzundaki özgeçmişler İK Uzmanı ve ihtiyaç talebinde bulunan ilgili bölümün yöneticileri tarafından değerlendirildikten sonra uygun olan adaylar ile ilk görüşmeyi İK Uzmanı gerçekleştirmektedir. Görüşme notları İK Uzmanı tarafından ilgili bölüm yöneticileri ile paylaşılır. Yöneticilerden gelen onay doğrultusunda teknik aşamaya geçilir. Bu aşamada sırasıyla ilgili Bölüm Yöneticisi ve Müdürü ile online/yüz yüze görüşmeler yapılır. İlgili bölüm sürecini olumlu tamamlayan aday İK Müdürü ile görüşme yapar ve olumlu neticelenen görüşme sonrası son aşama olan KOE Genel Müdürü ile online/yüz yüze görüşme aşamasına davet edilir. Olumlu sonuçlanan görüşme sonucunda adayın ileteceği -daha önce birlikte çalıştığı amiri ya da çalışma arkadaşının bilgisi- referans bilgisi ile referans kontrolü yapılmaktadır. Kontrolün olumlu sonuçlanmasından sonra aday mail yoluyla iş teklifinde bulunulmaktadır. Adayın kabul etmesi halinde İşe Alım Evrak Listesi paylaşılır. Evraklarını hazırlayan aday, işyeri hekiminin sağlık evraklarını kontrol ederek işe uygunluğunu değerlendirir, uygun bulunan aday için uygun işbaşı tarihi netleştirilir.

Stajyer alımlarında staj kabul kriterlerini sağlayan adaylara online test gönderilmektedir. Testin içeriğinde hem teknik hem de kişisel yorumlarını katarak cevaplayacakları sorular ve staj yapmayı tercih edecekleri 3 birimi seçtikleri bölümler bulunmaktadır. Soruları cevaplamak için verilen sürenin sonunda, cevaplar adayların tercihte bulunduğu bölümler ile paylaşılır. Bölümlerin verdiği puanlamaya göre seçtikleri adaylar ile talebe göre online mülakat yapıldıktan sonra asıl liste oluşturulur, seçilen adaylara önce telefon ile daha sonra da e mail yoluyla gerekli evrak listesi gönderilmektedir.
Adaylarda aranılan kalifikasyon ve yetkinlikler ilanlarımızda belirtilmektedir.
Teklifimizi kabul eden adaylarımızdan istediğimiz evraklar liste olarak paylaşılmaktadır. Bu evrakları
- sağlık kurumlarından temin edinecek evraklar
- adayın son işyerinden ya da daha önceki işyerlerinden temin edilecek evraklar
- adayın hazırlayacağı evraklar(birçoğu e-devlet üzerinden temin edilecek) olarak ana başlıklara ayırabilmekteyiz.
KOE’de oryantasyon programı adayın teklifi kabul ettiği andan itibaren başlamaktadır.
Beyaz yakalarımızın şirkete alışım süreci buddy uygulaması ile hız kazanmaktadır. İşe giriş tarihinden önce buddy olarak belirlenen çalışma arkadaşımız ile işe giriş yapacak çalışma arkadaşımızın bilgileri karşılıklı olarak paylaşılır. Buddy iş başı yapacak personelin şirkete uyum sağlamasında yardımcı olmak adına atanan sosyal arkadaşıdır. Ayrıca personelin işbaşı tarihinden önce şirketi tanıması adına şirket tanıtımı ve prosedürleri hakkında doküman ve bilgiler, kişi ile paylaşılır.
Mavi yaka, beyaz yaka ve stajyerler ilk iş günlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği, Çevre, Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ve Kalite Yönetim Sistemi-Sürekli İyileştirme eğitimleri almaktadırlar.
Mavi yakalarımızın şirkete uyumları bulundukları bölümdeki takım liderlerinin yönlendirmeleri ve işbaşı eğitimleri ile işe alışma sürecimiz devam etmektedir.
İş başı tarihinden itibaren belirli bir süre içerisinde ise diğer birimlerin tanıtımları gerçekleştirilir.
Firmamız Mersin şehrinde bulunan işletmeler içerisinde AR-GE Merkezi unvanını alan ilk firmadır.
Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında firmamızda ortak çalışmalar yürütülürken, çalışanlarımızın da lisansüstü eğitimlerine destek verilmektedir. Yöneticilerinin onayları doğrultusunda yüksek lisans ya da doktora eğitimleri için ders programları ile örtüşecek şekilde haftada 1 gün izin hakları bulunmaktadır.
Firmamızda ihtiyaç oluşan pozisyonlar, iç ilan yolu ile fabrika içerisinde yayınlanmaktadır. Başvurmak isteyen çalışanlarımız İK Birimi’ne başvurarak başvuruda bulunurlar. İlgili Bölüm Müdürü, geçiş yapmak istediği Bölüm Müdürü ve Genel Müdür onayı ve yetkinlikleri doğrultusunda değerlendirilerek rotasyon süreci tamamlanmış olur.
Üniversite stajyerlerimiz için uzun dönem ve kısa dönem türünde “KOExperience Staj” programımız bulunmaktadır. Uzun dönem staj programı üniversitelerin son yarıyılında zorunlu işyeri eğitimi olarak geçen 4.sınıf öğrencilerinin Ekim-Ocak ayları (Güz Dönemi) ve Şubat-Haziran ayları (Bahar Dönemi) fabrikamızda tecrübe edindikleri staj programıdır.
Kısa dönem staj imkânı ise üniversitelerin 3. ya da 4.sınıfında okuyan öğrencilerin zorunlu staj programları kapsamında 20-30 iş günü arasında değişen fabrikamızda tecrübe edindikleri staj programıdır.
Stajyerlerimizin işe girişleri okulları tarafından yapılmalıdır.
Meslek lisesinde okuyan kişiler son senelerinde mesleki eğitim programı kapsamında ve okullarının sigortalarını karşılamaları durumunda Boyahane, Kaynak, Montaj, Bakım, Mali İşler gibi bölümlerimizde staj yapma imkânı bulmaktadır.
Kadromuzda geçmiş yıllarda firmamızda staj yapmış olan birçok arkadaşımız bulunmaktadır. Yeni mezun adayları değerlendirebileceğimiz pozisyonlarda ilk tercihimiz daha önceden şirketimizde staj yapmış stajyerlerimiz olmaktadır.

Satış Danışmanı